Letos imamo tudi krožek Mindstorms
Letos imamo tudi krožek Mindstorms, ki bo potekal prvo polletje in je namenjeno učencem 5., 6. in 7. razreda. Namen krožka je, da se učenci naučijo sestaviti in programirati robota Mindstorms EV3. Najbolj uspešni, se v nadaljevanju lahko pridružijo skupini FLL in se tako pomerijo tudi na tekmovanjih FLL.
Kaj je FLL?
FIRST LEGO League (FLL – firstlegoleague.org) je mednarodni multidisciplinarni raziskovalni program, ki otroke in najstnike motivira in navdušuje za raziskovanje, učenje, eksperimentiranje in sodelovanje. V izzivu FIRST® LEGO® League 2016 bo več kot 28.000 ekip učencev od 9-16* let zrlo v oči naših ŽIVALSKIH ZAVEZNIKOV™. Kaj vse bo postalo mogoče, ko se naučimo pomagati drug drugemu? V Sloveniji se je na ta program mogoče prijaviti od 2011 preko neprofitne organizacije Super Glavca (fll.si). Letos 2016 je v Sloveniji prijavljenih 48 ekip, med njimi tudi naša.
Letošnja tekmovalna robota:
FLL sezone:
Sezona 2016/2017 “Živalski zavezniki”
– petek, 28. oktober 2016 – trening tekma
– sobota, 17. december 2016 – REGIJSKO TEKMOVANJE – (Ljubljana, OŠ Trnovo)
– sobota, 4. februar 2017 – DRŽAVNO TEKMOVANJE – (Dobrova – Polhov Gradec, Slovenija)
Sezona 2015/16 “Pot smeti” (http://legohrcki.ml)
Sezona 2014/15 “Ves svet je učilnica” (http://legohrcki.wordpress.com)
Sezona 2013/14 “Besnenje narave”
Sezona 2012/13 “Rešitve za starejše”
Sezona 2011/12 “Prehrana-kako ohraniti hrano varno?” – pilotna sezona!
Tekmovalne kategorije so:
1. CORE VALUES – VREDNOTE
Tu se ocenjuje homogenost skupine. Ekipa more obravnavati drug drugega s spoštovanjem in prijaznostjo. Ekipa se na tekmovanju spopada s socialnimi veščinami, ki jih more rešiti kot skupina (npr. vseh 10 v skuipni stoji na rjuhi, kako bi jo obrnili na drugo smer, ne da bi stopili na tla?) Skupno vodilo je: Prijazna strokovnost
2. ROBOT GAME – TEKMA ROBOTOV NA MIZI IN TEHNIČNI INTERVJU O NAREJENEM ROBOTU
Pri tekmi robot mora ekipa v 2,5 minut avtomatizirano opraviti 10 nalog (misij) na mizi (FLL polju). Vsaka naloga se točkuje drugače. Pri tehničnem intervjuju pa učenci opišejo kako so izdelali robota in kaj zmore.
3. PROJECT – PROJEKT (Živalski zavezniki)
Pri projektu se ekipa ukvarja z raziskovalno nalogo odnosi med ljudmi in živalmi. Ekipa si poišče neko področje, na temo odnosov med ljudmi in živalmi, si postavi problem, vprašanje ter na njega išče rešitve. Pri iskanju rešitev se zateče k strokovnjakom in jih vključi v svoj projekt. Za svoj projekt naredi analizo trenutnega stanja na začetku in po opravljenem projektu in ga primerja. Svoje vprašanje in inovativno rešitev predstavijo tudi javnosti na različne načine izdelajo spletno stran, se pojavijo v drugih medijih (TV, radio …). Na tekmovanju imajo na voljo 5 minut časa za predstavitev svojega projekta. Nastop mora biti zanimiv, inovativen in vključevati čim več posameznikov ekipe. Skupina ima na tekmovanju tudi svojo stojnico s to tematiko, kjer predstavljajo svoj projekt.
Ekipa FLL v šolskem letu 2016/17:
Ekipo Legohrčki sestavlja deset učencev in učenk starih od 9. do 16 let.
1. Simon Bukovšek, 9. C
2. Matic Eržen, 9. C
3. Filip Gros, 9. D
4. Matrin Janežič, 8. C
5. Matic Žakelj, 6. C
6. Liza Vraničar, 6. C
7. Jernej Dolenc, 9. B
8. Manca Kovačič, 9. B
9. Emma Mahmutović, 9. B
10. Jan Pipp, 9. D
Naši sponzori in donatorji:
2016-2017 Živalski zavezniki: Šolski sklad in Boštjan Žakelj iz VBG d.o.o.
2015-2016 Pot smeti: Boštjan Žakelj iz VBG d.o.o. in šolski sklad.
2014-2015 Ves svet je učilnica: LTH Castings, OŠ Škofja Loka-Mesto, Pavel Peklaj s.p. in šolski sklad.
Povezave povezane s projektom:
Partner, organizator in izvajalec FLL programa in dogodkov v Sloveniji je neprofitna organizacija Super Glavca, Zavod za promocijo znanja (http://www.fll.si). Glavna spletna stran tekmovanja FLL, http://www.firstlegoleague.org
Dejavnosti povezane z našo skupino so objavljene na šolski strani so vidne na naslovu https://www.ossklm.si/tag/fll.