Ogled merilne postaje za čistost zraka v Škofja Loki

mobilna naprava za merjenje onesnasnazenosti zrakaDanes, 11. decembra so si učenci izbirnega pouka POK in zainteresirani učenci iz 9. razredov ogledali mobilno postajo, ki zbira podatke o zraku v bližini šolskega igrišča. Po ogledu mobilne postaje sta nam mag. Tanja Bolte in g. Anton Planinšek iz a Agenciji RS za okolje v predavalnici šole še na predstavitvi prikazala kaj se pri zraku sploh meri.

Zvedeli smo, da se na postaji merijo tri glavne stvari in sicer:

– SO2, NO2 in CO, kar je pri nas v Sloveniji po zaprtju določenih termo elektrarn upadlo in je stanje zadovoljivo,

– sekundarni delci, ki so najbolj nevarni, saj če so zelo majhni lahko prodrejo v naša pljuča in še dlje do krvi,

– O3 (ozon), ki je pa pri nas pogost poleti, ko je vroče.

Merilne postaje postavljajo na različnih lokacija: urbanih lokacijah, kjer je veliko ljudi (to je lokacija naše mobilne postaje), industrijski lokacijah, prometnih lokacijah in na podeželju.

Če izmerijo večje dovoljene količine, po zakonodaji to sporočijo občinam, ki so dolžne ukrepati.

Podatke iz naše mobilne postaje so v živo dostopni na teletext strani 167 oz. na tej strani.

mag. Tanja Bolte, Agenciji RS za okolje: Stanje kakovosti zraka v Sloveniji