Mamka Bršljanka

INTERESNA DEJAVNOST – MAMKA BRŠLJANKA

Ljudsko izročilo je od-raz človekove nenehne ustvarjalnosti, je del naše tradicije, ki se v različnih delih Slovenije  kaže drugače.

Pri naši interesni dejavnosti se nenehno srečujemo s staro ljudsko modrostjo, v povezavi z otroškimi običaji. Z ohranjanjem ljudskih iger, običajev, plesnih in tanc iger, otroških namiznih družabnih iger, pregovorov, ljudskih zgodbic, starimi igračami, skrbi za svoje zdravje ob uporabi naravnih danosti, ki nas obkrožajo in še in še, se pri otrocih nenehno podajajo dlani večih generacij skupaj. Vse kar izhaja iz ljudskega izročila za otroke, je njim razumljivejše in jih s svojo preprostostjo bolj vzpodbuja k ustvarjalnosti. Nekatere igre, so že vzeli za svoje. Med nas povabimo tudi starega mojstra ljudske obrti.

Cilj: razvijanje ročnih in socialnih spretnosti,

ohranjanje otroške kulturne dediščine,

spoštovanje do generacij pred nami in vpliv naravnega ritma na človeka,

spoznavanje zgodbic z vzgojno noto

Tako sedaj skušamo oživljati ljudsko dediščino, jo razumevati, upoštevati in najti stik z našo sodobnostjo ter le to obogatiti.

Peka medenjakov v gospodinjski učilnici.

Mojster stare ljudske obrti, med nami. Izdelava košare iz protja.

Ob Veliki noči, igra za otroke. Pirha-nje.

Zapisala: Marjetka Benedik