DEKD – SPOZNAJ? VARUJ! OHRANI.

NEKOČ IN DANES V SLIKI IN BESEDI

PROJEKTNI TEDEN: 26. 9. –10. 10. 2020

Izvedli bomo projektni teden, kjer se bodo vsebine prepletale z rednimi urami.
Kaj se bo dogajalo v tem času na naši šoli:
Zgodbe naših prednikov si bomo pripovedovali na kraju dogajanja in jih ilustrirali. Poudarek bo na starih igrah in zgodbah, ki so si jih pripovedovali ob dolgih zimskih večerih. Organizirali bomo športno naravoslovni orientacijski pohod s spoznavanjem škofjeloških znamenitosti. Spoznavali in primerjali bomo družine nekoč in danes ter način življenja v različnih obdobjih skozi zgodovino (oblačila, prehrana, običaji, verovanje). Z obiski delavnic na Loškem gradu bomo preko slik, zgodb, dokumentov spoznavali kulturno in zgodovinsko dediščino Škofje Loke.  Prostorsko bomo oblikovali hiše Mestnega trga in  opravili ekskurzijo po starem mestnem jedru. Izdelovali bomo Loške in Dražgoške kruhke in napisali zgodbo, zakaj so to nekoč delali. Govorili bomo o okoljevarstvenih temah, zakaj je potrebno, da ohranimo naravo za zanamce in kako. Prebrali bomo klasično pravljico v nemščini in napisali obnovo. Izdelovali bodo papir na stari način. Ugotavljali bomo, kaj se je ohranilo do danes in kaj je mogoče danes spet moderno pri oblačilih, hrani. Seznanili  bomo kako so v preteklosti preživljali otroštvo (Otroštvo na Slovenskem v 19.st.) in se navezali na temo Otrokove pravice nekoč in danes, tu in po svetu. Uredili bomo razstava knjig o Škofji Loki, o loških ustvarjalcih in umetnikih.